Wbrew pozorom ludzki zmysł węchu należy do bardzo dobrze rozwiniętych, choć jego działanie pozostaje często niezauważalne. Wynika to z faktu, iż reakcje na zapachy następują często poza naszą świadomością, będąc jednocześnie najsilniej związanymi z emocjami w porównaniu z reakcjami wynikającymi z pozostałych zmysłów. Nic zatem dziwnego, że zapachy są obecnie nie tylko podstawą perfum, ale także jednym z narzędzi wpływających na stosunek klienta do oferowanych usług. Przykładem są zapachy owocowe.

Nutka świeżości w kryształowej fiolce

Wśród kompozycji zapachowych stosowanych w praktyce perfumeryjnej, zapachy owocowe należą do jednych z najdłużej wykorzystywanych i jednocześnie cieszących się największą popularnością. Do ich wytworzenia stosuje się olejki eteryczne uzyskane z cytryny, limonki, pomarańczy, grejpfruta, mandarynki, bergamotki czy melona. Dzięki temu zapachy owocowe cechują się przede wszystkim świeżością i lekkością. W związku z tym świetnie oddziałują na nas w gorące dni w okresie lata, kiedy to pomagają poczuć się świeżo, a dodatkowo sprawiają, że jesteśmy tak właśnie odbierani przez otoczenie. Ich orzeźwiający aromat dodaje energii i zachęca do działania, poprawiając jednocześnie samopoczucie.

Klient „w opiece” owocowego zapachu

Zapach owocowy to jednak nie tylko świeżość, lekkość i energia naszego ciała. To także działanie odprężające, które wpływa na odbiór przez nas danego miejsca. Zapach cytrusowy rozpylony w danym sklepie powoduje, że chętnie do niego wracamy. Jest to ściśle związane z wpływem zapachu na emocje. Tak jak nieprzyjemne zapachy powodują, że odnosimy się do danego miejsca czy zdarzania z rezerwą (na przykład do gabinetu dentystycznego), tak przyjemne sprawiają, iż czujemy się dobrze i chętnie w takim aromatycznym miejscu spędzamy czas. Zapachy owocowe powodują także, iż klient czuje się zauważony, potraktowany indywidualnie, mówiąc potocznie: „zaopiekowany”. Tym samym owocowe aromaty korzystnie wpływają na sprzedaż i w pewnym sensie odpowiadają za kierowanie potencjalnymi klientami.

Podsumowując, zapachy owocowe mają różnorakie znaczenie, które wynika z ich pozytywnego wpływu na nasze emocje. Powodują odprężenie i uczucie świeżości, szczególnie preferowane są w okresie letnim, a także odprężają i wpływają na pozytywne odbieranie otoczenia. Dzięki nim czujemy się po prostu lepiej.